ДО
ПРОФ. Д-Р КОСТАДИН АНГЕЛОВ, Д.М.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
ПРИ 51-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СТАНОВИЩЕ
ОТНОСНО: Проект на Решение за задължаване на Министерски съвет да предприеме действия и мерки за подобряване на работата на лечебните заведения за стационарна психиатрична помощ, № 51-554-02-89, внесен от Васил Христов Пандов и група народни представители на 26 март 2025 г.
УВАЖАЕМИ ПРОФ. АНГЕЛОВ,
Медицинска федерация на Конфедерация на труда „ПОДКРЕПА“ се запозна с постъпилото предложение за приемане на Решение за задължаване на Министерски съвет да предприеме действия и мерки за подобряване на работата на лечебните заведения за стационарна психиатрична помощ, като с настоящото изразява своето становище, а именно:
Медицинска федерация „ПОДКРЕПА“ изразява принципна подкрепа за предложението, доколкото можем да адмирираме всяко действие, насочено към постигане на позитивна промяна и интервенция по отношение на психиатричната помощ в България. Безспорно и видимо от всички е, че тя е доведена до финансов колапс и невъзможност да функционира ефективно, поради дългогодишната липса на адекватна и последователна държавна политика.
По отношение на т.1 от проекта на Решение, изразяваме частично удовлетворение от междувременно поетите от изпълнителната власт ангажименти свързани с осигуряване на нужните средства за увеличение на заплатите на персонала в държавните психиатрични болници, считано от 1 май 2025 г.. За да бъдат предприетите действия в унисон с предявените от колегите ни искания, предлагаме при обсъждане на проекта на решение, същото да конкретизира възлагане на ангажимент на правителството за обезпечаване ръст на възнагражденията на всички заети в психиатричната помощ, вкл. работещите в центровете по психично здраве, както и в психиатричните отделения към многопрофилните болници. Възлагането на ангажименти трябва да бъде разширено и в посока постигане на останалите искания на протестиращите колеги, а именно категоризирането на труда им и обвързване на възнагражденията им с ръста на средната работна заплата в страната, за да се избегне за в бъдеще същото натрупвано с години изоставане в заплащането, да се постигне последователност и предвидимост, както и да се мотивират и привличат млади специалисти.
По отношение на т.2 от проекта на Решение, изразяваме подкрепа за възлагане изготвянето на доклад, като предлагаме при обсъждането да се разшири възлагането до обследване състоянието на психиатричната помощ въобще, а не само на лечебните заведения за стационарна психиатрична помощ. Само наличието на пълна и детайлна картина ще позволи предприемането и реализирането на дългосрочни и адекватни политики и действия.
По отношение на т.3 от проекта на Решение, изразяваме подкрепа за възлагане изготвянето на конкретна визия за краткосрочни и дългосрочни въздействия върху системата на психиатричното здраве с конкретен план за действие, с предвидени индикатори и срокове за изпълнение. Напомняме, че с Решение № 388 от 23.04.2021 г. Министерски съвет прие Национална стратегия за психично здраве на гражданите на Република България 2021 – 2030 година, за изпълнението на която бе приет и План за действие. Предлагаме да се възложи на МС да направи обстоен преглед и актуализиране на този стратегически документ и плана за реализиране на поставените стратегически цели в посока регламентиране на конкретни дейности и действия, както за постигане на достойни условия на труд, така и за значително подобряване на условията за предоставяне на грижа за пациентите.
Независимо дали Народното събрание ще приеме Решение, с което да задължи изпълнителната власт да предприеме действия за подобряване на условията на труд и лечение в институциите ангажирани с предоставяне на психиатрична помощ, Медицинска федерация на КТ „Подкрепа“ ще продължи да настоява за реализиране на пакет от спешни и ефективни мерки за решаване на натрупаните с десетилетия проблеми в областта на психичното здраве в Република България.
03.04.2025 г.
София
С уважение,
……………………………….
РОСИЦА ПАЛЕШНИКОВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ
МЕДИЦИНСКА ФЕДЕРАЦИЯ
„ПОДКРЕПА“